Najnowsze

Jak rozpoznać oszustwo w mediach społecznościowych

Jak rozpoznać oszustwo w mediach społecznościowych

Niezależnie od tego, czy jesteś zapalonym użytkownikiem Facebooka, Twittera, LinkedIn czy innego portalu społecznościowego, powinieneś wiedzieć, jak rozpoznać oszustwo. Oszustwo to nieuczciwy schemat, który ma na celu wyłudzenie od Ciebie pieniędzy.

Nie odpowiadaj na internetowe prośby o „łatwe pieniądze”

Na szczęście jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby zminimalizować swoje szanse na bycie oszukanym. Obejmuje to unikanie klikania na linki w niechcianych e-mailach – fragment ten jest wynikiem badania ekspertów serwisu h-beauty.pl. Dodatkowo, unikanie dzielenia się informacjami o koncie bankowym i kodem PIN z nieznajomymi może przejść długą drogę w kierunku zapewnienia, że nie znajdziesz się w kłopotliwej sytuacji.

Najlepszym sposobem na uniknięcie bycia oszukanym przez oszustów jest korzystanie z usług renomowanego banku. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, poproś swojego bankiera o sprawdzenie, czy ma Twoje wsparcie. Jeśli nie jest on w stanie sprostać temu zadaniu, znajdź nowy bank. Podobnie, nigdy nie podawaj informacji o swoim koncie bankowym osobie, której nie poznałeś osobiście.

Na szczęście Federalne Biuro Śledcze stworzyło listę „dos” i „don’t”, które pomogą Ci uniknąć oszustwa. Dotyczy to między innymi uważnego śledzenia mediów społecznościowych i internetowych serwisów randkowych. Uważaj na wiadomości e-mail i oferty pracy, które kuszą „łatwymi pieniędzmi” lub wymagają przekazania pieniędzy lub osobistych informacji finansowych. Możesz również skontaktować się z lokalnym departamentem policji lub FBI, aby dowiedzieć się, co zrobić, gdy padniesz ofiarą oszustwa.

Wykorzystanie Internetu i platform mediów społecznościowych do pozyskiwania konsumentów jest trendem w branży, i to takim, który ma się rozwijać w ciągu najbliższych kilku lat. W rzeczywistości, American Bankers Association poinformował w niedawnym badaniu, że cracking kart wzrósł o około 18 milionów dolarów od stycznia 2013 roku. American Bankers Association poinformowało również, że najlepszym sposobem na zapobieganie kradzieży kart jest korzystanie z usług własnych banku i zawsze używać karty debetowej w przeciwieństwie do karty kredytowej. Podobnie, nie używaj swojego PIN-u jako formy płatności. Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące bankowości, American Bankers Association służy pomocą.

Najlepszym sposobem na uniknięcie bycia oszukanym jest unikanie internetowych nagabywań o „łatwe pieniądze” i nie udostępnianie informacji o swoim koncie bankowym nikomu, kogo nie znasz. Jeśli znajdziesz się w sytuacji, w której zostaniesz poproszony o podanie danych konta bankowego, zadzwoń do swojego banku lub na policję.

Unikaj przelewów

Pomimo tego, że przelewy pieniężne są najszybszym i najwygodniejszym sposobem przekazywania środków, mogą być również najłatwiejszym celem dla oszustów. Oszuści tworzą fałszywe strony internetowe, profile społecznościowe, a nawet wiadomości e-mail, aby zwabić ofiary do wysłania im pieniędzy. To ułatwia przestępcom okradanie ofiar.

Oprócz osób fizycznych, oszuści często obierają za cel firmy. Na przykład mogą podawać się za sprzedawcę lub pracownika firmy. Mogą prosić Cię o przesłanie im pieniędzy, a nawet zaoferować Ci lukratywną okazję inwestycyjną.

Oszuści ci wykorzystują również narzędzia dostępne dla reklamodawców na platformach mediów społecznościowych, aby dotrzeć do ludzi. Ich profile często zawierają fałszywe lokalizacje i nazwiska. Następnie proszą o informacje osobiste, takie jak szczegóły konta, przed złożeniem prośby o pieniądze. Może to obejmować czek osobisty, przekaz pieniężny, a nawet czek kasjera. Mogą nawet doliczyć opłaty po pierwszej wpłacie.

Dobrym sposobem na uniknięcie przelewów jest nie wysyłanie pieniędzy nieznajomym. Nawet jeśli masz przyjaciela lub członka rodziny, który prosi Cię o przesłanie pieniędzy, powinieneś zachować ostrożność.

Gdy otrzymasz e-mail lub wiadomość tekstową od kogoś, kto prosi o pieniądze, zawsze powinieneś poprosić o rozmowę z zaufaną osobą. Powinieneś również poświęcić czas na przejrzenie aktywności na swoim koncie. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, skontaktuj się ze swoim bankiem. Być może będzie on w stanie pomóc Ci odzyskać pieniądze.

Ważne jest również, aby zrozumieć, że transfery pieniężne są nieodwracalne. Nie odzyskasz swoich pieniędzy, jeśli oszust otrzyma Twoje pieniądze. Jednak Twój bank może być w stanie odzyskać pieniądze od banku, do którego je wysłałeś.

Jeśli uważasz, że zostałeś oszukany, natychmiast skontaktuj się ze swoim bankiem. Możesz również skontaktować się z policją. Być może będą oni w stanie pomóc Ci w aresztowaniu oszusta.

Jedna z najczęstszych form oszustw związanych z przelewami bankowymi nosi nazwę spear phishing. Oszuści wysyłają fałszywą prośbę o pieniądze, a następnie próbują nakłonić Cię do ich wysłania, kierując Cię na fałszywą stronę internetową lub adres e-mail. Mogą nawet użyć aplikacji mobilnej, aby uzyskać płatność.

Unikaj oszustwa inwestycyjnego opartego na społeczności

Rozpoznanie i unikanie oszustwa inwestycyjnego opartego na społeczności jest dobrym sposobem na ochronę przed utratą pieniędzy. Wielu oszustów obiera sobie za cel grupy społeczne, takie jak grupy religijne lub etniczne. Oszuści wykorzystują reputację grupy, aby oszukać ludzi. Oszust będzie również zabiegał o datki dla nielegalnych organizacji. Oszustwa te mogą być szczególnie trudne do wykrycia w grupach imigrantów i grup etnicznych.

Oszust często wykorzystuje lidera grupy jako pionka w intrydze. Lider może nawet nie zdawać sobie sprawy, że inwestycja jest oszustwem. Jeśli uważasz, że padłeś ofiarą oszustwa inwestycyjnego, zgłoś to natychmiast. Pomoże to zapobiec staniu się ofiarą przez inne osoby. Może to również pomóc w odzyskaniu pieniędzy.

Oszustwo typu affinity to oszustwo, którego celem są członkowie określonych grup etnicznych, religijnych lub kulturowych. Oszust często udaje, że jest członkiem tej grupy. Wykorzystuje również wysoki poziom wiarygodności, aby zdobyć zaufanie członków grupy. Następnie oszuści pozyskują lidera do wprowadzenia na rynek systemu inwestycyjnego.

Oszust zazwyczaj wykorzystuje forum internetowe lub media społecznościowe do marketingu schematu „pump and dump”. Ofiary tego oszustwa są często członkami grupy etnicznej, którzy chcą się odwdzięczyć swojej społeczności. Wiele ofiar nie zgłasza oszustwa i nie podejmuje środków prawnych.

Jeśli jesteś zainteresowany inwestowaniem, upewnij się, że podajesz dane osobowe tylko osobom, o których wiesz, że są godne zaufania. Powinieneś również zbadać firmy w Internecie przed dokonaniem jakichkolwiek inwestycji. Zmieniaj swoje hasła i upewnij się, że nie wysyłasz pieniędzy oszustowi.

Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) wydała ostrzeżenie dla konsumentów o oszustwach inwestycyjnych. Istnieje wiele różnych rodzajów oszustw, a wiedza o tym, które z nich mogą być celem oszusta, może uchronić Cię przed staniem się ofiarą. SEC opublikowała również przewodnik po oszustwach internetowych. Przewodnik ten jest dostępny na stronie internetowej SEC.

SEC uzyskała ostatnio nadzwyczajny nakaz sądowy, aby zawiesić trwający schemat Ponzi prowadzony przez day tradera w Sugar Land w Teksasie. Trader dzienny oszukał inwestorów w społeczności Druze w rejonie Houston.