Zaangażowanie się w media społecznościowe może być wspaniałą rzeczą, ale są czasy, kiedy może to być zła rzecz. Są ludzie, którzy rozwinęli problemy z korzystaniem z mediów społecznościowych do tego stopnia, że cierpią z powodu lęku, depresji, a nawet samookaleczenia.

Początki

W pierwszych dniach Internetu, jedną z najwcześniejszych form mediów społecznościowych były osobiste komunikatory internetowe. Usługi te, które wymagały podania nazwy ekranowej, były prostym sposobem na zbudowanie osobistej sieci społecznej. W szczytowym momencie usługi te miały setki milionów użytkowników.

Pierwsza znana wiadomość elektroniczna została wysłana z Baltimore do Waszyngtonu w 1844 roku. Telegraf był rewolucyjnym sposobem przekazywania wiadomości. Krótkie wiadomości można było przesyłać na duże odległości szybciej niż końmi. Najbardziej godnym uwagi osiągnięciem telegrafu było to, że nie wymagał on dużego wysiłku ludzkiego. Telegraf jest nadal używany do przesyłania wiadomości, ale w sposób regulowany.

Bardziej zaawansowaną wersją telegrafu był telefon, który był w stanie przesyłać wiadomości na duże odległości w ciągu kilku minut – słowa te są produktem ekspertów strony . Nowoczesne wersje tej technologii są obecnie dostępne do użytku przez Internet.

Jednym z pierwszych serwisów społecznościowych był Six Degrees, który pozwalał użytkownikom na zamieszczanie profilu i zawieranie znajomości. Był to krótko żyjący, ale efektowny serwis.

Innym był Computerized Hobbyists Bulletin Board System, który został wprowadzony pod koniec lat 70. i istnieje do dziś jako forum. Był to dobry sposób, aby dowiedzieć się, co dzieje się w Twojej lokalnej społeczności.

Internet był wielką sprawą w połowie lat 90. i umożliwił firmom zaangażowanie się w komunikację online. Niektóre z pierwszych sieci mediów społecznościowych to MySpace, AIM i ICQ.

Ujawnianie siebie

W kilku badaniach zbadano rolę portali społecznościowych w zwiększaniu ujawniania siebie. Celem tego przeglądu jest dokonanie przeglądu poprzednich badań w tym obszarze oraz opracowanie hipotez i zaleceń dla przyszłych badań.

Wyniki tego badania wykazały, że istnieją istotne związki między użytkownikami portali społecznościowych a ich ujawnianiem siebie. Związki te są zgodne z perspektywą nauk społecznych, że jednostki ważą koszty i korzyści przed zaangażowaniem się w wymianę społeczną.

Najbardziej znaczące efekty interakcji z serwisem społecznościowym na ujawnianie siebie zostały przypisane ryzyku prywatności i sile więzi. Użytkownicy, którzy doświadczyli naruszenia prywatności są mniej skłonni do samoujawnienia. Są również mniej skłonni do otrzymywania informacji zwrotnych od innych.

Drugi, mniej istotny efekt został przypisany zagrożeniom organizacyjnym. Użytkownicy, którzy czują się zagrożeni przez treści innych, mogą mieć pokusę ujawniania więcej, zwłaszcza jeśli wiedzą, że inni przeglądają ich informacje. Mają też większą skłonność do angażowania się w wykorzystanie wtórne.

Badanie to wypełnia lukę w literaturze. Pokazuje, że postrzegane korzyści z ujawniania siebie przez użytkowników portali społecznościowych nie ograniczają się do budowania kapitału społecznego poprzez nowe połączenia. Przyczyniają się one również do dobrego samopoczucia.

Wyniki badania sugerują również, że motywacja użytkowników mediów społecznościowych do ujawniania się może być związana z kontinuum intrapersonalnym-interpersonalnym. Osoby, które są mniej zestresowane psychicznie, są bardziej skłonne do pozytywnego ujawniania. Motywuje to ludzi do dzielenia się z innymi, co skutkuje bardziej intymnymi relacjami.

Kompulsywne używanie

Poza tym, że media społecznościowe są formą interakcji społecznej online, zostały powiązane z wieloma negatywnymi konsekwencjami. Chociaż nie wiadomo, co dokładnie je powoduje, badanie przeprowadzone przez naukowców z Lancaster University wykazało, że różne formy technostresu mogą prowadzić do kompulsywnego korzystania z mediów społecznościowych. Co więcej, badanie to wykazało, że użytkownicy mediów społecznościowych w ogóle dostosowują swoje użycie, aby dopasować się do grupy rówieśniczej.

Istnieje wiele czynników, które wpływają na określenie, czy dana osoba jest uzależniona od mediów społecznościowych, czy nie. Najbardziej oczywistym jest samoświadomość. Ponadto użytkownicy, którzy korzystają z mediów społecznościowych od dłuższego czasu, łatwiej rozpoznają oznaki uzależnienia, np. gdy zaczynają odczuwać przymus sprawdzania swoich kont w mediach społecznościowych kilka razy dziennie. Ponadto, kompulsywne korzystanie z mediów społecznościowych zostało powiązane ze słabymi wynikami w nauce, problemami seksualnymi i depresją. Innymi słowy, media społecznościowe mogą przejąć twoje życie.

Jednak nie wystarczy po prostu zrezygnować z uzależnienia od mediów społecznościowych. Zamiast tego trzeba opracować strategię pokonania przymusu. Najskuteczniejszą strategią jest całkowite unikanie serwisów społecznościowych i skupienie się na działaniach, które mają trwalszy wpływ na ogólne samopoczucie. Możesz na przykład skorzystać z usługi takiej jak BreakFree, która pozwala na tymczasowe usunięcie kont mediów społecznościowych z telefonu komórkowego.

Sen

Kilka badań wykazało związek między nadmiernym korzystaniem z mediów społecznościowych a niską jakością snu. W szczególności w badaniu 1 763 młodych amerykańskich dorosłych stwierdzono, że sprawdzanie mediów społecznościowych przed snem zwiększało prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzonego snu. Niemniej jednak, związek pomiędzy mediami społecznościowymi a snem nie jest w pełni zrozumiały. Pomimo licznych badań, które wykazują związek, nikt jeszcze nie określił dokładnej przyczynowości. W związku z tym w przyszłych pracach można przyjrzeć się czynnikom czasowym lub kontekstowym, które przyczyniają się do jakości snu.

Niezależnie od tego, czy media społecznościowe powodują trudności ze snem, osoby korzystające z tej technologii mogą być podatne na wiele innych czynników, które również mogą przyczyniać się do złej jakości snu. Na przykład stwierdzono, że niebieskie światło z urządzeń elektronicznych może zaburzać wzorce snu, a nawet opóźniać początek rytmu okołodobowego.

Wraz ze wzrostem wykorzystania mediów społecznościowych, wzrosła liczba badań, w których badano wpływ technologii na sen. Badania skupiły się na szeregu kwestii, w tym na jakości snu, wpływie snu na poznanie i efektach pobudzenia wywołanych przez media społecznościowe. Niektóre badania wykazały, że osoby o naturalnie późniejszym rytmie okołodobowym mogą korzystać z mediów społecznościowych jako środka wspomagającego sen. Oprócz zwykłych podejrzanych, takich jak telewizja i korzystanie z komputera, gry wideo wydają się być również związane z niską jakością snu.

Związek pomiędzy korzystaniem z mediów społecznościowych a snem może być złożony, ponieważ użytkownicy mogą mieć różne motywacje i emocjonalne powiązania z technologią. Na przykład osoby korzystające z mediów społecznościowych mogą mieć FOMO (fear of missing out) i mogą mieć pokusę sprawdzenia swoich kont w mediach społecznościowych, gdy są już w łóżku.

Depresja

Pomimo pozytywnego potencjału mediów społecznościowych do łączenia i edukacji, badania wykazały, że mogą one również prowadzić do depresji. Ten artykuł wyjaśnia niektóre z negatywnych skutków mediów społecznościowych i oferuje wskazówki, aby utrzymać swoje zdrowie psychiczne w ryzach.

Depresja może prowadzić do wielu fizycznych i psychicznych objawów, a nawet może spowodować, że ludzie rozważają samobójstwo. Może również przeszkadzać w wykonywaniu codziennych czynności i powodować poczucie bezwartościowości. Aby leczyć depresję, osoby z jej objawami powinny zwrócić się o pomoc do pracownika służby zdrowia. Pierwszym krokiem jest ustalenie, czy ma się depresję, czy też nie. Jeśli tak, lekarz może zalecić odpowiednie dla Ciebie leczenie.

Media społecznościowe mogą również zwiększyć izolację i poczucie samotności. Może to prowadzić do tego, że ludzie czują się zazdrośni o innych i kwestionują swoją wartość i przyjaźnie.

Kiedy użytkownicy mediów społecznościowych nie są w stanie kontrolować ich używania, mogą nabawić się depresji. Kluczem do zarządzania depresją jest ograniczenie ilości czasu spędzanego na mediach społecznościowych. Również ograniczenie ilości czasu, który spędzasz porównując się z innymi, może zmniejszyć objawy depresji.

W jednym z badań stwierdzono, że osoby z depresją rzadziej zamieszczają zdjęcia ze swoimi przyjaciółmi. Może to być przypisane tendencji do martwienia się o oznaczone zdjęcia. Inne badanie wykazało, że filtry Facebooka mogą być bardziej porowate dla tych, którzy są w uścisku depresji.

Niepokój

Korzystanie z mediów społecznościowych może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne. Negatywów jest wiele. Brak snu, utracone połączenia społeczne i przerażające FOMO to tylko niektóre z efektów. Na szczęście istnieją sposoby, aby zminimalizować negatywy.

Media społecznościowe to świetny sposób na utrzymywanie kontaktu z przyjaciółmi i rodziną, ale zbyt duża ich ilość może mieć negatywny wpływ na nasze samopoczucie. Badanie zlecone przez Komisję Europejską sugeruje, że korzystanie z mediów społecznościowych może prowadzić do zwiększenia poziomu lęku i depresji.

Podczas gdy nie ma jednego rozwiązania dla wszystkich, dobrą zasadą jest utrzymanie korzystania z mediów społecznościowych do nie więcej niż pół godziny dziennie. Korzystanie z Facebooka i Twittera, na przykład, często towarzyszy uczucie izolacji i autorefleksji. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku nastolatków.

Istnieje kilka korzyści z korzystania z mediów społecznościowych, w tym poczucie wspólnoty, możliwość zobaczenia, co inni robią i szansę na połączenie się z innymi, którzy mają podobne zainteresowania. Jednak minusem jest to, że większość serwisów społecznościowych nie jest prawdziwa i brakuje im autentyczności. Może to mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie psychiczne, zwłaszcza jeśli porównujemy się z innymi na stronach.

Chociaż nie ma wątpliwości, że media społecznościowe mogą mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne, mogą również mieć moc, aby nas uszczęśliwić. Korzystając z mediów społecznościowych z umiarem, możemy stworzyć bardziej harmonijne społeczeństwo.